Dokážete se koncentrovat? Fakt?

Nemusíte trpět zrovna ADHD, aby vaše schopnost soustředit se v dnešní vizuálně přesycené době nestrádala. Možná to dobře znáte, ráno usedáte k počítači s jasným záměrem a už za hodinu roztěkaně klikáte z odkazu na odkaz, lajkujete kamarádům fotky a nic není hotové. Taky péče o malé akční bytosti dává naší koncentraci pěkně na frak. Připomíná vám to něco? Nezoufejte.

Dhárana, šestý stupeň osmidílného systému jógy, nějčastěji překládaná jako koncentrace, je schopnost vědomě měnit zaměření pozornosti. Český ekvivalent soustředění je možná ještě výstižnější, protože poukazuje na proces slučování proudu vědomí do středu, k jedinému bodu (artha).

Lidská mysl (čitta) je povahou pohyblivá, je rychlá, pronikavá, proměnlivá a nepředvídatelná. Je jako divoká opice, která skáče z místa na místo, a když ji nutíte sedět, začne se vztekat. Mít bystrý, pronikavý úsudek, rychle umět argumentovat a sršet nápady, to je všechno moc fajn, ale má to jeden háček. 

Nestálost mysli a neschopnost soustředit se nám ubírá životní energii (prána). Mysl a prána jsou totiž dva neodlučitelní spojenci a tam, kde je naše pozornost, je také naše energie. Kvůli ztrátě pozornosti se můžeme cítit jako vyždímaný hadr, ačkoliv se nám zdá, že nemáme být z čeho unavení. Dobrý den a prána letí komínem.

Co s tím? Určitě si teď říkáte, že vám napíšu, abyste brzo ráno vstali a začali meditovat a na to vy přece nemáte čas. Většinu z nás by pár pokusů zřejmě odradilo. Chce to trénink a hlavně pozvolný začátek. Vzpomeňte si na metaforu opice. Jak by se jí asi líbilo sedět dvě hodiny brzo ráno přivázaná v padmásaně? Podobným odporem by reagovala vaše mysl.

V Panandžaliho Sútrách je psáno, že jóga je čitta vrtti nirodhapostupné zastavení proměn mysli. Na toto zastavení nás připravuje už praxe jógových ásan, kdy směřujeme pohled určitým směrem, například mezi ruce, na pupík, přes rameno. Jde o techniku drišti, která je velmi důležitá pro nastavení mysli na schopnost bytí ve středu a meditaci. Princi drišti je ten, že kam směřuje pohled, směřuje i naše pozornost a mysl nemá tolik prostoru těkat. Na úrovni ásan lze koncentraci podpořit i pozicí prstů, nejvhodnější jsou džňána mudra (spojení palce s ukazováčkem) a hákiní mudra (spojená bříška všech prstů).

I pro ty zvás, kteří se na lekci dostanete jednou za týden a jste rádi, mám jeden tip. Je jím praxe džapa - mantra jóga. Potřebujete nějakou mantru, modlitební korálky (malu) a pár minut pro sebe. Ze začátku bohatě stačí 108 opakování vámi zvolené nebo učitelem přidělené mantry. Až si mysl přivykne, můžete začít přidávat. Kdykoliv mysl odběhne od mantry, trpělivě ji vracejte zpátky. Technika džapa nejenže udržuje mysl směřovanou v jednom proudu, ale má taky schopnost mysl pročistit. Postupně od manter můžete zkusit přejít ke koncentraci na zvolený objekt v mysli, například posvátný znak, a postupně přecházet do stavu meditace, kde už žádný objekt není.

Co dodat? Praxi dhárany jednoduše nelze uspěchat, proces dozraje sám, až nastane jeho čas. Buďte proto trpěliví, jemní sami k sobě, klidně přijímejte počáteční neúspěchy a trpělivě vracejte mysl do stavu soustředění, jako když dítěti znovu a znovu vysvětlujete, jak používat nočník. Jednou se to naučí. Fakt.