Víte, proč má mála 108 korálků?

 

Džapa mála je nejen ozdobným šperkem pokročilého jogína, ale především je to velice praktická meditační pomůcka, která pomáhá kultivovat vědomí a udržovat pozornost a soustředěnost, schopnosti, které jsou zásadní pro praktikování jógy a které v době vizuální přesycenosti snadno ztrácíme. Správně vyrobená mála musí mít přesně 108 korálků. Proč je číslo 108 v józe tak důležité?

Možná jste se s číslem 108 už někdy setkali v jógovém studiu, kde se o slunovratech dělají kurzy 108 pozdravů slunci. Také pránajáma se provádí v cyklech o 108 opakováních. Číslo 108 je totiž v hinduismu i v buddhismu považováno za mystické.

Je to číslo, které symbolizuje vznik vesmíru a vztah makrokosmu s mikrokosmem, tedy tím, co je mimo nás s tím, co se nachází uvnitř. Hinduistické posvátné texty uvádějí, že 1 symbolizuje Boha nebo absolutní vědomí - Purušu, 8 symbolizuje aspekty přírody - Prakrti (5 elementů a 3 guny) a 0 je symbolem absolutního pole stvoření.

Nejvýznamnějších Upanišád, nejstarších textů z védského období, je údajně 108. Byly napsané Sanskrtem, jedním z nejstarších jazyků, který má 2x 54 písmen (ženskou a mužskou variantu). 108 jmen mají hinduistická božstva a v Indii lze navštívit 108 posvátných míst.

Podle ájurvédy máme v těle 108 energetických bodů, tzv. marmy. Védská astrologie pracuje s 9 planetami a 12 domy, což je po vynásobení opět 108.

Říká se, že existuje 108 pozemských pokušení, která musí člověk překonat na cestě k osvícení. V buddhismu bývá uváděno 108 druhů klamů a buddhistické chrámy mají 108 schodů. V některých formách Taj Či je definováno 108 pohybů.

Symbolika má v historických textech velkou roli, ovšem na otázku proč nedává jasnou odpověď. Možná za tím vězí fascinace číselnými vztahy a posvátnou geometrií. 108 stupňů mají totiž úhly mezy rameny pentagramu, který symbolizuje lidskou bytost. Také v Metatronově krychli se lze po určitých matematických propočtech dostat k tomuto číslu. Dokonce i průměr naší Země je 108x menší než průměr Slunce, což staří Indové možná ani netušili.

Ať tak či tak, správná praxe džapa jógy, tedy odříkávání manter s opakováním, je na čísle 108 založená. A abychom nemuseli počítat, pomůže nám k tomu mála. A jak se s málou pracuje?

Mantru, kterou máme přidělenou od učitele nebo si ji sami zvolíme podle aktuálních potřeb, opakujeme nejméně 108x a při každém opakování se posouváme po korálcích mály, až se dostaneme k tomu největšímu. Ten se nazývá Méru nebo také guru korálek a symbolizuje spojení naší energie s učitelem a skrze něho s energií celého vesmíru. Tento korálek nikdy nepřekračujeme, pokud chceme přidat další cyklus 108 manter, posouváme se v opačném směru. K tomu, co je to vlastně mantra, se dostaneme někdy příště.

A jak vybrat vhodnou málu? Ano, už asi tušíte, že se máte nechat vést intuicí. Ale dá se volit také podle záměru, který svou praxí aktuálně sledujeme. Typickým v našich končinách dostupným materiálem ochranné džapa mály jsou semínka rudrakši nebo láva, případně může být mála sestavena z krystalů se specifickými účinky, které mohou váš záměr podpořit.

Začít s mantrajógou je časově nenáročné a výsledky praxe se brzy dostaví, naučíte se usměrnit vlastní pozornost a sklidnit mysl i po náročném pracovním dni. Takže pro dnešek konec teorie a jdeme praktikovat...

Namaste